چند توصیۀ امتحانی به دانش‌آموزان و اولیا

به دنبال تصمیم ستادملی مقابله با کرونا، امتحانات دانش‌آموزان پایۀ نهم و دوازدهم در سال تحصیلی جاری به صورت حضوری برگزار می‌شود. امتحانات دبیرستانی‌ها طبق زمانبندی وزارت آموزش و پرورش، پس از عیدسعید فطر و از 27 اردیبهشت ماه آغاز می‌شود و تا 24 خرداد به پایان می‌رسد.
 

به گزارش ایسنا، دستورالعمل مراقبت و کنترل بیماری کرونا ویروس در حوزه‌ها و کانون‌های برگزاری امتحانات از سوی وزارت آموزش و پرورش ابلاغ شده و بر اساس آن برگزاری ایمن امتحان‌های حضوری که شامل امتحانات نهایی، المپیادهای علمی، امتحان ورودی مدارس استعداد درخشان و هرگونه امتحانی که نیاز به تجمع دانش آموزان، معلمان و کارکنان در مدت کوتاهی در مدارس یا محل‌های پیش‌بینی‌شده دارد، مورد تاکید قرار گرفته است.

در این دستورالعمل تصریح شده است که برگزاری امتحان در حوزه‌های امتحانی و مراکز امتحان منوط به داشتن امکانات فنی و اجرایی کامل و شامل برنامه مدون گندزدایی کلیه سطوح دارای امکان تماس زیاد مانند تجهیزات، دستگیره درب‌ها، میز و صندلی، شیرآلات، نرده پله‌ها، پریز و کلیدهای برق و کلیه وسایلی است که به‌طور عمومی و مشترک استفاده می‌شود.

همچنین تامین صابون مایع و محلول‌های مناسب ضدعفونی‌کننده دست، به مقدار کافی و متناسب بر اساس دستورالعمل‌های ابلاغی، تامین دپوی حداقل برای مصرف دو هفته مدرسه در محل مدرسه، تامین فاصله‌گذاری مناسب و جلوگیری از تجمع دانش‌آموزان در ورود به محل امتحان و خروج از آن و ثبت وضعیت سلامت دانش‌آموزان، معلمان و کارکنان با استفاده از سایت ww.salamat.gov.ir و ... ازجمله موارد ذکرشده در این دستورالعمل است.

اما باید توجه داشت که در کنار اقدامات مراقبتی و نظارتی وزارت آموزش و پرورش، رعایت نکات بهداشتی از سوی دانش‌آموزان نیز می تواند نقش مهمی در پیشگیری از انتقال بیماری داشته باشد.

اداره کل آموزش و پرورش شهر تهران در قالب پیامی ویدئویی توصیه‌هایی به دانش‌آموزان و خانواده‌ها در ایام برگزاری امتحانات داشته که متن آن به طور اجمالی در ادامه می آید:

چند توصیه به والدین

- از قبل، محل برگزاری امتحان را شناسایی کنید تا به موقع برسید.

- ایستادن جلوی در محل برگزاری امتحان تاثیری در نتیجه امتحان فرزندتان ندارد و فقط سلامت خودتان را به خطر می اندازد. برای دیدن فرزندتان پس از امتحان بهتر است چند کوچه پایینتر یا بالاتر از محل برگزاری امتحان قرار بگذارید.

- در صورت داشتن خودروی شخصی در ماشین منتظر بمانید. البته ماسک را هم فراموش نکنید.

چند توصیه به دانش آموزان

- حتما کارت ورود به جلسه امتحان را با خود به همراه داشته باشید. حضور شما نیم ساعت قبل در محل برگزاری امتحان الزامی است.

- ماسک‌های بهداشتی معمولی مانند دستمال جلوی دهان هستند و نفس کشیدن را سخت نمی‌کنند، اما اگر نگران تحمل ماسک هستید از قبل، در منزل تمرین کنید.

- تا روز امتحان کمتر بیرون بروید و تماس خود را با افراد دیگر تا حدامکان کاهش دهید.

- یک ژل ضدعفونی، دستمال کاغذی و دستکش برای مواقع ضروری و محض احتیاط به همراه داشته باشید. برای استفاده از سرویس بهداشتی از دستمال کاغذی دستکش یکبار مصرف و محلول ضدعفونی استفاده کنید.

- استفاده از شیلد هم محافظت بیشتری ایجاد می‌کند.

- در زمان برگزاری امتحان در هیچ تجمعی در حیاط حوزه امتحانی و داخل سالن شرکت نکنید. سعی کنید تا حد امکان با دیگران کمتر صحبت کنید و با دوستانتان از راه دور احوالپرسی کنید.

- به جز صندلی تان به سطوح دیگر دست نزنید.

- قبل از امتحان و بلافاصله بعد از امتحان دست‌های خود را ضدعفونی کنید.

- قبل، حین و بعد از امتحان حتما ماسک بزنید و از ماسک‌های فیلتر دار استفاده نکنید.

- اگر ناچار شدید ماسکتان را برای چند لحظه آزاد کنید این کار را حتما از قسمت کش انجام دهید و به خود ماسک دست نزنید. حواستان باشد که ماسک باید بینی و دهانتان را کاملا بپوشاند و شل نباشد.

- فقط به همراه داشتن بطری آب آشامیدنی مجاز است و به همراه داشتن تلفن همراه ممنوع است.

- بعد از امتحان، بحث درباره امتحان و سوالاتش را به زمان برگشتن به خانه و صحبت از طریق تلفن و شبکه‌های اجتماعی موکول کنید.

- توجه کنید که همه دانش‌آموزان در سطح کشور در شرایط کرونایی امتحان می‌دهند، پس شرایط همه یکسان است.

با رعایت این نکات احتمال انتقال بیماری به خود و خانواده‌هایتان را به حداقل ممکن برسانید.